تبلیغات
دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه - ناگفته‌های قرارگاه سازندگی سپاه به روایت سردار وفایی-2

دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه

با یاد آن روزهائی که مرد از نامرد تشخیص داده می شد . گروه پژوهشی معارف انقلاب اسلامی شهرستان آران و بیدگل

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 19 آبان 89 21:51
موسوی با كارشكنان دفاع مقدس همراهی می كرد

خبرگزاری فارس: فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) با اشاره به كارشكنی‌های دولت وقت در مسیر جنگ، نخست‌وزیر را مقصر اصلی شرایط آن روز دانست و گفت: از همان موقع ما اینها را می‌شناختیم.


اشاره: سردار محمد وفایی فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) در بخش دوم گفت‌وگوی خود با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس به موضوعاتی مانند برخی كارشنكی‌ها و جوسازی‌ها علیه این قرارگاه در ایام دفاع مقدس و سال‌های پس از آن در عرصه سازندگی و نیز مقایسه تحریم‌های صورت گرفته علیه كشورمان در طول سال های پس از انقلاب اسلامی پرداخت كه متن این گفت‌وگو در ادامه مطلب :
* بی‌عرضگی و همراهی نخست وزیر با كارشكنان جنگ

وزیر صنایع سنگین وقت (بهزاد نبوی كه سردار وفایی تمایلی برای بردن نام وی نداشت) ما را برای خرید 800 دستگاه لودر و بولدوزر، یك سال و نیم معطل كرد. دست حاج محسن رفیق‌دوست هم به عنوان وزیر سپاه بسته شده بود.
همان وزیر به قرارگاه خاتم آمد و من به او اعتراض كردم كه چرا یك سال و نیم ما را معطل كردید؟
آنها به ما می‌گفتند: شما باید لودر را از شركت "لیپر " كه یك شركت آلمانی بود بخرید. ما می‌گفتیم گور پدر آلمان و ژاپن ولی سازمان ما از اول با كوماتسو كه یك شركت ژاپنی است بسته شده و نمی‌توانیم این كار را بكنیم. گفت یعنی شما می‌گویید ما ساخت و پاخت كردیم؟ گفتم خدا می‌داند.
همه اینها به خاطر بی‌عرضگی نخست‌وزیر وقت بود. چه طور می‌شود نخست‌وزیر 2 بار كاری را به وزیر بگوید و او انجام ندهد؟ (میر حسین موسوی)نخست وزیر هم بی‌عرضه بود و هم با آنها همراهی می‌كرد.

* گفتم گور پدر وزیر! 20 میلیون تومان فدای یك تار موی بچه بسیجی‌ها

"طارق "، شناوری بود با طول حدود 22 متر و عرض 9 متر و ارتفاع 7متر. ارتباط موتور با پره‌های این شناور هیدرومكانیك است و این شناور چون پره‌ای بود، می‌توانست تا 70 تن بار را حمل كند.
طارق باید در آب، كالیبره می‌شد و درست كردن آن در بیرون آب امكان نداشت. ما این را در جایی به نام "شمریه " آوردیم و قرار شد از آنجا به اروند منتقل شود.
موتور این شناور "لیپر " بود. ما هر چقدر با شركت تماس گرفتیم كه این موتورها را برای ما بیاورد، این كار را نكردند. آخر هم گفتند كه وزیر صنایع سنگین گفته "سپاه به ما 20 میلیون تومان بدهكار است شما موتورها را تحویل آنها ندهید. " این درحالی بود كه10-15 روز بیشتر تا عملیات باقی نمانده بود و قرار بود بچه‌های مردم بروند زیر آتش، آن موقع این آقا این طور عمل می‌كرد.
به یكی از دست‌اندركاران زنگ زدم و گفتم مگر تو غیرت نداری؟ برو اسلحه را بگذار زیر گلوی مدیر عامل و با لباس خانه، صبح اول وقت بیارش اینجا.
گفت حاجی اینطوری برای ما مشكل می‌شود اگر امكان دارد شما یك تلفنگرام بزن تا من این كار را انجام ‌دهم.
خلاصه آن فرد را10 صبح فردا به اهواز آوردند.
آنقدر عصبانی شدم كه او را كوبیدم به ماشین و گفتم چند روز بیشتر نمانده و من باید بچه‌های مردم را كه قرار است عملیات كنند، آموزش دهم.
گفت وزیر به من این طوری گفته.
گفتم گور پدر وزیر! 20 میلیون تومان فدای یك تار موی بچه بسیجی. پول، مال ملت است.
گفتم او را ببرید داخل اتاق و هرچه خواست در اختیارش بگذارید ولی تا پایان عملیات حق بیرون آمدن ندارد.
جنگ این طوری اداره می‌شد و ما در دو جبهه می‌جنگیدیم.

* بودجه‌ای كه دولت وقت برای جنگ در نظر گرفت احمقانه بود

از همان موقع ما اینها را می‌شناختیم و می‌دانستیم چه كسانی هستند.
ما می‌گفتیم برایمان لودر و بلدوزر بفرستید. آنها هم هر چه ماشین‌آلات خراب و از كار افتاده بود برای ما می‌فرستادند.
به امام(ره) هم نمی‌توانستیم مرتب گلایه كنیم چرا كه حاضر بودیم بمیریم ولی امام(ره) ذره‌ای ناراحت نشوند. درثانی امام(ره) خیلی چیزها گفت و اینها نكردند.
چیزی كه خیلی ما را اذیت می‌كرد این بود كه آنها نمی‌گفتند نمی‌دهیم. اگر این را می‌گفتند تكلیف معلوم بود. در حرف می‌گفتند ما پشتیبانی می‌كنیم ولی در عمل این طور نبود. الان كه خیلی مسایل مشخص شده، می‌شود این حرفها را زد والا چند سال قبل به خاطر برخی مصلحت‌ها نمی‌شد این چیزها را گفت.
این آقایان فقط 16 درصد بودجه كشور را به جنگ اختصاص داده بودند. هیچ كجای دنیا چنین حماقتی وجود ندارد. هر كجا جنگ باشد تمام بودجه آن كشور جنگی بسته می‌شود.
آن موقع اصلا اجازه داده نمی‌شد تا مردم از اختلافات مسئولان و فرماندهان جنگ مطلع شوند و این مظلومیت مضاعف برای بچه‌های جنگ بود.

* مبلغ اولین و آخرین قراردادی كه در قرارگاه خاتم امضا كردم

سپاه بعداز جنگ بنا بر تكلیف، وارد عرصه سازندگی كشور شد.
یادم هست اولین قراردادی كه من در سال 1368 در قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) امضا كردم،30 میلیون تومان با موضوع تصحیح اراضی بین دارخوین و خرمشهر بود.
همان زمان بچه‌های سازمان برنامه و بودجه به ما می‌گفتند شما خودتان شخم زدید حالا پول می‌گیرید كه صاف كنید؟
آخرین قراردادی هم كه در سال 1384 خودم در قرارگاه امضا كردم و بعد از آن به دلیل بیماری از آنجا جدا شدم، 2میلیارد دلار بود كه در یك مناقصه بین‌المللی برنده شدیم.
این قابلیتی است كه خداوند در سپاه قرار داد. 34هزار نفر در كارگاه‌های ما كار می‌كردند و اگر بعد از جنگ اجازه می‌دادند سپاه در بخش‌های دیگر مثل درمان هم وارد شود، باز هم همین اتفاق می‌افتاد. ولی بروید ببینید چه كسانی و به چه دلیل اجازه ندادند؟

* تعبیر مدیرعامل یك شركت ژاپنی از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)

وقتی ما در عسلویه برنده مناقصه بین‌المللی شدیم، از اروپا 2 نفر زنگ زدند و به بنده تبریك گفتند ولی در ایران كسی خبر نداشت.
برای تهیه خلاصه طرح این مناقصه، بیش از 170 نفر كارشناس با تحصیلات بالای لیسانس به مدت 6 ماه كار كردند.
ما سنگین‌ترین پروژه‌ها را به صورت E.P.C قبول كردیم. یعنی پروژه‌ها را طراحی، تامین، راه‌اندازی كرده و بعد آن را به طرف ارائه می‌كنیم.
ما قرارداد 2 پالایشگاه گازی را به این صورت بستیم. آنها قبل از اینكه پاكت قیمت‌ها را باز كنند، اسناد فنی ما را مطالعه می‌كنند. ما یك وانت اسناد فنی برای آنها فرستادیم تا اجازه دادند در قیمت هم شركت كنیم.
من چندی قبل با مدیر عامل یك شركت مهم ژاپنی صحبت می‌كردم. وقتی بعضی مسایل را به او گفتم، به من گفت "مثل شما در هیچ كجای دنیا وجود ندارد. " او تعارف نكرد. خیلی كارهای بزرگ توسط مهندسی سپاه صورت گرفت كه برخی برای اولین بار در ایران بود اما هیچ وقت كسی در مورد این موارد صحبت نكرد.

* امروز سپاه 70 لشكر مهندسی در اختیار دارد

این‌ها همه نشان‌دهنده توان سپاه است. امام(ره) جمله‌ای درباره سپاه دارند كه فرمودند "من هیچ موقع نظرم نسبت به سپاه برنمی‌گردد. " توجه كنید كه ایشان نگفتند "سپاهی " بلكه گفتند "سپاه " چرا كه اشخاص احتمال خطا هم دارند.
دشمن هم امروز از این توان سپاه می‌ترسد.
ارتش آمریكا با آن همه هیبتی كه برایش درست كرده‌اند، یك اتوبان در آمریكا ساخته است. آنها این توان ما را می‌دانند ولی متاسفانه برخی افراد بدبخت در داخل نمی‌فهمند و با دشمن علیه سپاه همصدا می‌شوند.
امروز توان ما به حدی است كه اگر خدای ناكرده جنگی رخ بدهد، سپاه 60-70 لشكر مهندسی دارد كه همه اینها با توانمندی‌هایی كه در خود سپاه بود، بوجود آمد و به لحاظ منابع مالی هم به جایی وابسته نیست.
این لشكرهای مهندسی مجهز به آخرین متد و تكنیك‌های روز دنیا هستند.

* امروز دیگر مسئولان بالای نظام به دشمن "گرا " نمی‌دهند

فضای دشمنی امروز دنیای استكباری با گذشته فرقی ندارد ولی یكی از حسن‌ها این است كه امروز دیگر مسئولین بالای حكومت و وزیر و وزرا از داخل به دشمن "گرا " نمی‌دهند.
برخی می‌گویند تحریم‌ها در گذشته به این شدت نبود. اما مگر پیشرفت‌های ما در گذشته مانند امروز بوده است.
من یك مثال می‌زنم. در زمان رژیم طاغوت تنها 5 درصد نمایشگاه بین‌المللی در ایران به كشور خودمان تعلق داشت.
ایران در سال 40 گندم و گوسفند صادر می‌كرد ولی در اول انقلاب تولید گندم به 500هزار تن رسید درحالی كه میزان مورد نیاز ما 7 میلیون تن بود. اما امروز ما در كشور به جایی رسیده‌ایم كه 2میلیون تن هم اضافه بار گندم داریم.
پرتقال و سیب را از اسراییل می آوردند و مملكت در حال فلج شدن بود. اما امروز چطور؟
آنها بنزین را تحریم كردند ولی اعلام شد كه ما توانستیم بنزین مورد نیاز را خودمان تولید كنیم. البته همان موقع هم 10 كشور اعلام كردند كه ما بنزین مورد نیاز را به شما خواهیم داد و كاری به حرف دولتمردان خود نداریم.

* امروز هر كالایی را می‌توان از كشورهای مختلف خرید

آمریكایی‌ها فكر می‌كنند دنیا فقط خودشان و چند كشور دنباله‌روی آنها هستند. امروز هر كالایی را می‌توان از كشورهای مختلف خریداری كرد.
در واقع دنیای مادی نمی‌تواند تحریم صددرصد كند چون اندیشه آنها مادی است و صاحبان این اندیشه برای چند دلار بیشتر حاضرند همه چیز خود را بفروشند.
ضمن اینكه حضرت آقا هم فرمودند این تحریم ها برای ما خیر است و ما را خودكفا می‌كند.
ممكن بود اگر ما تحریم نبودیم به اینجا نمی‌رسیدیم چراكه انسان در سختی رشد می‌كند.

* شیعه با تحریم و رموز مقابله با آن آشناست

تحریم دو بعد دارد یكی ترس از آن است و دیگری بعد فیزیكی آن كه در كمبودها نمایان می‌شود و ترس هم از این كمبودها حاصل می‌شود.
شیعه بزرگترین تحریم را به نام شعب ابی‌طالب در تاریخ خود دارد كه پیامبر اسلام(ص) و تعدادی از مسلمانان طی 3 سال در محاصره سخت‌ترین تحریم‌ها بودند و ما امروز با نگاه به سیره پیامبر اعظم(ع) می‌فهمیم كه تحمل، قناعت و نترسیدن مهمترین رموز مبارزه با تحریم‌ است. بنابراین شیعه با تحریم و رموز مقابله با آن آشناست.
ما از تحریم‌ها استقبال نمی‌كنیم ولی واهمه‌ای هم از آن نداریم.
ما كه از پیامبر اسلام(ص) بالاتر نیستیم. آنها در شعب ابی‌طالب با هسته خرما زندگی خود را می‌گذراندند. كار ما كه امروز به هسته خرما نرسیده است.


جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :