تبلیغات
دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه - آخرین آمار مفقودان ایرانی دفاع مقدس

دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه

با یاد آن روزهائی که مرد از نامرد تشخیص داده می شد . گروه پژوهشی معارف انقلاب اسلامی شهرستان آران و بیدگل

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 22 آبان 89 19:56
جام جم آنلاین: رئیس نمایندگی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران آخرین آمار مفقودان ایرانی هشت سال دفاع مقدس با عراق را 11هزار و 697 اعلام كرد.

پی‌یر ریتر در گفت و گو با فارس اظهار داشت: موضوع مفقودان جنگ ایران و عراق هنوز از اولویت‌های كمیته بین‌المللی صلیب سرخ محسوب می‌شود.شروع فعالیت‌های این كمیته در ایران در زمان جنگ بود كه به‌ این ترتیب توانستیم به بسیاری از اسرا دسترسی داشته باشیم و آنها را ثبت‌نام كنیم.

رئیس نمایندگی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: به دنبال بازدیدهایی كه كمیته بین‌المللی صلیب سرخ از اردوگاه‌های اسرا در زمان جنگ ایران و عراق داشت، موفق شدیم پیام‌های صلیب سرخ زیادی بین اسرا و خانواده‌های آنها مبادله كنیم.

ریتر افزود: در همان زمان جنگ، گواهی‌ها و شهادت‌نامه‌هایی را از اسرا جمع‌آوری كردیم كه بر اساس این‌گواهی‌ها اطلاعاتی درباره كسانی كه ثبت‌نام نكرده بودند ولی در جایی اسیر شده یا كشته شده بودند جمع آوری شد.

وی اضافه كرد: در واقع اطلاعاتی كه مربوط به دیگر شهداء بود با توجه به مصاحبه‌ها،‌ گواهی‌ها و شهادت‌نامه‌‌هایی كه از دیگر اسرا می‌گرفتیم جمع‌آوری ‌می‌شد و این موارد بخشی از فعالیت‌های كمیته بین‌المللی صلیب سرخ به حساب می‌آمد.

رئیس نمایندگی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران اظهار داشت: در پایان جنگ، اولویت‌ ما بازگرداندن اسرا به كشورشان بود ، جریان تبادل اسرا در ماه‌های اوت و سپتامبر در 20 سال پیش به وقوع پیوست و ما موفق به برگرداندن اسرا به كشورشان شدیم، البته اسرای زیادی، هم در ایران و هم در عراق از آن زمان باقی مانده بودند.

ریتر بیان داشت: در دهه 90 میلادی فعالیت‌های كمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر كمك‌رسانی به آن دسته از اسرا كه در 2 طرف مانده بودند و منتظر بازگشت به كشورشان بودند متمركز شد.

تمركز كمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر موضوع یافتن اجساد و هویت مفقودان

ریتر با اشاره به اینكه بعد از مسئله اسرای جنگ ایران و عراق نوبت به مفقودان این جنگ رسید و تمركز كمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر روی مفقودان قرار گرفت، گفت: مسئولیت حل موضوع مفقودان بر عهده‌ مقامات 2 كشور بوده است و كمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز نظارت می‌كرد تا اطمینان به دست آورد كه وضعیت مفقودان و شناسایی هویت اجساد باقیمانده از جنگ روشن شود.

وی متذكر شد ‌كه كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در پی توافق با دولت‌های مربوطه، هر اطلاعاتی را كه در مورد اجساد به‌دست می‌آورد در اختیار خانواده‌ها قرار می‌داد و آ‌نها را از سرنوشت عزیزانشان مطلع می‌كرد.

ریتر اضافه كرد: پیگیری مسائل مفقودان از وظایف مقامات كشورها است و وظیفه كمیته بین‌المللی صلیب سرخ كمك به مقامات جهت اجرای این مهم است.به هر حال در ادامه‌ روند موضوع مفقودان می‌توانیم تقسیم‌بندی خاصی داشته باشیم، به این معنی كه موضوع مفقودان در ایران تنها معطوف به جنگ ایران و عراق است و این در حالی ‌است كه بعد از جنگ ایران و عراق باز هم مشكلات ناشی از جنگ در عراق ادامه داشت.به طور مثال در سال 1991 اشغال كویت از طرف عراق صورت گرفت و در سال 2003 هم حمله‌ نیروهای ائتلاف به كشور عراق را شاهد بودیم.

رئیس نمایندگی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران با اشاره به اینكه از نظر مقامات ایران مسئله مفقودان همیشه در اولویت بوده است و از آغاز تا پایان جنگ نیز جزء اولویت‌های مقامات ایرانی بوده است، گفت: به همین ترتیب مفقودان در عراق به دو دسته تقسیم می‌شود، یك دسته مفقودان جنگ ایران و عراق هستند و دیگری مفقودان مربوط به دو جنگ كویت و حمله‌ نیروهای ائتلافی به عراق.

وی اظهار داشت: در حال حاضر كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در مورد موضوع مفقودان با مقامات دو كشور توافق‌نامه‌هایی به‌ طور جداگانه به امضاء رسانده است.این توافق‌نامه‌ها خود مبنای توافق‌نامه‌ سه جانبه‌ای است كه در سال 2008 با مقامات دو كشور و با میانجیگری كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ امضا شد و در حقیقت نقش كمیته‌، نقشی میانجی و صرفاً تسهیل‌كننده در روند این توافق‌نامه‌‌ها است.

ریتر گفت: به‌ طور كلی دو مكانیسم وجود دارد، یكی مكانیسم سه ‌جانبه ‌است كه میان كشورها منعقد شده و دیگری توافق‌نامه‌های دو جانبه‌ای است كه كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به ترتیب در سال 2004 با ایران و در سال 2008 با مقامات كشور عراق به امضاء رسانده است كه هدف از امضای این قراردادها نیز انجام اقدامی عملی در مورد موضوع مفقودین دو كشور است.

برگزاری نشست بین ایران و عراق در مورد موضوع مفقودین در ژنو

ریتر تصریح كرد: در اواخر ماه اكتبر در ژنو ملاقات‌هایی در راستای همكاری بین ایران و عراق با میانجیگری كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مورد موضوع اجساد و مفقودین جنگ صورت گرفت.

وی گفت: در این ملاقات‌ها، مقامات ایران و عراق در ژنو با میانجیگری و جلسه ‌گردانیِ كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مورد بازیابی اجساد مفقودان مذاكره كردند كه پس از تدوین موضوع با ایجاد مكانیسم‌هایی در راستای جستجو، شناسایی و ختم پرونده مفقودان حركت می‌شود.در نشست ژنو، شهادت نامه‌ها و گواهی‌هایی كه اسرا ارائه كرده بودند در پی توافق‌های دو جانبه با كمیته بین‌المللی صلیب سرخ بین مقامات دو كشور مبادله شد.

رئیس نمایندگی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران اظهار داشت: به‌عنوان مثال در سال‌های 1984 و 1985 شهادت‌نامه‌هایی از اسرای ایرانی در اردوگاه‌های عراقی گرفته ‌و به مقامات ایرانی ارائه می‌شد كه متعاقباً برای حل و فصل مسائل مفقودان بسیار راهگشا بود كه این روند از سال 2004 بار دیگر از سوی ایران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

وی گفت: این روند متداول با ایران ادامه دارد و تمام این اقدامات به منظور كمك به مقامات دو كشور است تا داده‌هایی را در اختیار آنان قرار دهد كه با توجه به این داده‌ها بتوانند مسئله مفقودان را حل و فصل كنند زیرا هنوز هم شمار مفقودان بسیار زیاد است.

عراق دارای بالاترین آمار مفقودان جنگ در جهان

ریتر با اشاره به اینكه در عراق حدود 500 هزار تا یك میلیون مفقود از پی سه جنگ ایران، كویت و حمله‌ نیروهای ائتلافی وجود دارد و مفقودان ایران نیز 11 هزار و 697 نفر هستند، افزود: بالاترین آمار مفقودان در جهان مختص به كشور عراق است.

وی گفت: در راستای همین فعالیت‌ها، كمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ برای كمك به مقامات ایرانی، از‌ آنها حمایت فنی نیز می‌كند و این حمایت فنی به صورت بهره‌گیری از فناوری تجزیه و تحلیل DNA است كه در همین چهارچوب، كمیته بین‌المللی صلیب سرخ دو دستگاه تجزیه‌ DNA به مقامات ایران تحویل داده است.

ریتر افزود: طرز استفاده از این دستگاه‌ها و روش‌های تعیین هویت از طریق پیكرشناسی و بر اساس استانداردهای جهانی را كمیته بین‌المللی صلیب سرخ آموزش می‌دهد و این دستگاه‌ها كه در مجموع بسیار مفید هستند در سال 2008 تحویل ایران شدند؛ یكی از آن‌‌ها تحویل مركز تحقیقات ژنتیك انسانی كوثر و دیگری به سازمان پزشكی قانونی اصفهان داده شد.

رئیس نمایندگی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران اظهار داشت: كارشناسان این دو مركز به انگلستان اعزام شدند تا روش‌های تشخیص هویت از طریق DNA را فراگیرند و كمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز به طور مستقل یك كارشناس منطقه‌ای‌ِ پزشكی قانونی را در دفتر تهران استقرار داده است كه این متخصص پیش‌تر در قبرس و در زمینه مفقودان به صورت بین‌المللی فعال بوده و با تجربه‌ فراوان خود می‌تواند برای كارشناسان ایرانی كمك با ارزشی باشد.

ریتر در مورد آماری كه مسئولان مربوطه از تعداد مفقودان ایران، كه آن را 7 هزار نفر اعلام كرده‌اند و صحت این آمار گفت: آمار 11هزار و 697 نفر مفقود ایرانی را مقامات كشور ایران نیز اعلام كرده‌اند و این 7 هزار مفقود ایرانی در خاك عراق وجود دارد و بقیه در خاك ایران و نقاط دیگر هستند و عدد 11 هزار و 697 آمار مجموع مفقودین ایرانی است.

11 هزار و 697 آمار مفقودان ایران

وی با اشاره به اینكه عدد 11 هزار و 697 مفقود را مقامات ایرانی در اختیار كمیته بین‌المللی صلیب سرخ قرار داده‌اند، تصریح كرد: در طول این سال‌ها اجساد زیادی شناسایی، كشف ‌و مورد شناسایی قرار گرفته‌اند كه در این میان اجساد عراقی تحویل مقامات كشور متبوع داده شده‌اند و اجساد ایرانی نیز در اختیار مقامات ایرانی قرار می‌گرفت و كمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز هر چند گاه یكبار عملیات ‌مبادله‌ اجساد را در مرز این كشورها نظارت می‌كند.

ریتر گفت: یافتن تمام 11 هزار و 697 مفقود ایرانی امری بسیار زمان‌بر خواهد بود و بخشی از فعالیت‌های مبتنی بر توافق‌نامه‌ سه‌جانبه ایران، عراق و كمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر محوریت نظارت كمیته انجام می‌گیرد تا به نحوی عملیات جستجوی مفقودان دو كشور ایران و عراق به صورت فرامرزی صورت پذیرد.

وی در پاسخ به این پرسش كه چه زمانی فرآیند ورود دو كشور به خاك یكدیگر برای یافتن اجساد عملی خواهد شد، افزود: این تصمیم در دست بررسی است تا طرف ایرانی بتواند در خاك عراق به دنبال اجساد ایرانی‌ها بگردد كه البته این فرآیند در حیطه‌ اقدامات عملی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیست بلكه وظیفه مقامات دو كشور است، با این حال كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ وظیفه میانجی‌گری و تسهیل‌گری را برعهده دارد.آن چه در این میان اهمیت دارد عزم مقامات دو كشور است تا فرآیند جستجو هر چه سریع‌تر صورت پذیرد.

وی با اشاره به جنگ قبرس كه در سال 1974 به اتمام رسیده است، گفت: پس از بیش از 30 سال از پایان جنگ قبرس، عملیات جستجو تازه شروع شده و این مسئله نشان دهنده این است كه 30 سال طول كشید تا اراده‌ و عزم سیاسی جزم شود تا فرآیند جستجوی مفقودان در این منطقه شروع شود.

ریتر اظهار داشت: ما شاهدیم كه مقامات ایران فعالیت‌های زیادی انجام داده‌اند و تلاش بسیاری كرده‌اند كه پرونده‌های مفقودان حل و فصل شود و جست‌وجوی اجساد به‌ شكل تشكیل كارگروه‌های مشترك، امری است كه نیازمند تحقق عزم سیاسی دو كشور است.

وی در پاسخ به برخی مطالب در رسانه‌ها مبنی بر عدم بی‌طرفی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: پاسخ به شك و تردیدی را كه در رسانه‌ها در رابطه با عدم بی‌طرفی كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جهتگیری‌های سیاسی آن در برخی مواقع مطرح می‌شود می‌توان در سابقه 140 ساله فعالیت‌های كمیته در اقصی نقاط جهان جست‌وجو كرد زیرا نگاهی به مواضع این سازمان در طول درگیری‌های گذشته گواهی بر این است كه كمیته بین‌المللی صلیب سرخ سازمان كاملاً بی‌طرفی است كه تنها فعالیت‌های بشردوستانه انجام می‌دهد.

ریتر اظهار داشت: كمیته بین‌المللی صلیب سرخ كاملاً مستقل است و به هیچ دسته، گروه، سازمان‌ و كشوری تعلق ندارد و حتی برخلاف تصور برخی بخشی از سازمان‌ملل «UN» نیز محسوب نمی‌شود و تمام زمینه‌های فعالیت‌های كمیته به طور كامل بر اساس اعتماد مقامات ایران و عراق صورت می‌پذیرد و كمیته سعی بر آن دارد تا روند اعتماد‌سازی دو كشور را برای نشاندن آنها بر سر میز مذاكرات مسئله مفقودان را به‌ صورت بی طرفانه انجام دهد.جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :