تبلیغات
دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه - نامه مقام معظم رهبری به فرمانده لشكر 92 زرهی اهواز، سرفصل آزادی سوسنگرد

دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه

با یاد آن روزهائی که مرد از نامرد تشخیص داده می شد . گروه پژوهشی معارف انقلاب اسلامی شهرستان آران و بیدگل

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 25 آبان 89 11:01
خبرگزاری فارس: در نامه مقام معظم رهبری به سرهنگ قاسمی آمده است: به نظر و تشخیص ما باید به همان روال كه عصر صحبت شد پیش برود و تیپ آماده باشد كه صبح وارد عمل شود در غیر این صورت مسئولیت سقوط سوسنگرد با هر كسی است كه از این تصمیم عدول كرده است.

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، 25 آبان 1359 مقام معظم رهبری با بنی صدر صحبت كردند و درخواست كردند تیپ 2 لشكر 92 زرهی در عملیات آزادسازی شركت كند و بنی صدر هم گفت «شما به آنجا بروید و من هم دستور می‌دهم» ولی شب عملیات فرمانده لشكر كه شهید فلاحی بود گفت بنی صدر دستور داده تا تیپ 2 فردا بدون اجازه او وارد عملیات نشود.
مقام معظم رهبری نیز این موضوع را به امام خمینی(ره) اطلاع دادند و امام نیز فرمودند «فردا سوسنگرد باید آزاد شود.» به همین دلیل مقام معظم رهبری طی نامه‌ای به فرمانده لشگر 92 زرهی دستور دادند كه باید در عملیات شركت كنند و شهید چمران هم زیر آن نامه نوشتند در غیر این صورت من اعلام جرم می‌كنم و شهید فلاحی هم این موضوع را قبول كردند و فردای آن روز حمله آغاز شد و با پیروزی، سوسنگرد را آزاد كردند و اهواز هم از تهدید عراق خارج شد.
در متن نامه مقام معظم رهبری به سرهنگ غلامرضا قاسمی، فرمانده لشكر 92 زرهی اهواز آمده است:

شب دوشنبه 26/8/59
ساعت 1:10

سركار سرهنگ قاسمی فرمانده لشكر 92 زرهی اهواز

با سلام

شنیدم تیمسار ظهیرنژاد به شما تلفن كرده‌اند كه تیپ 2 فردا وارد عمل نشود مگر بنا به امر. منظورشان امر آقای رئیس جمهور است. من این عدول از تصمیم عصر را قابل توجیه نمی‌دانم. این بمعنای تعطیل یا به ناكامی كشاندن عملیات فردا است.
استعداد دشمن چنان است كه آن دو گروهان پیاده یارای كار درستی در برابر آن ندارند و اگر تیپ وارد عمل نشود در حقیقت تك انجام نگرفته است. صبح اگر برای تصمیم نهایی بخواهیم منتظر آمدن تیمسار ظهیرنژاد بمانیم وقت خواهد گذشت.
جوانان ما در سوسنگرد حداكثر تا صبح مقاومت خواهند كرد و صبح زود اگر ما قدری بار دشمن را سبك نكنیم همه نابود خواهند شد و شهر كاملاً سقوط خواهد كرد. خلاصه اینكه به نظر و تشخیص ما كار باید به همان روال كه عصر صحبت شد پیش برود و تیپ آماده باشد كه صبح وارد عمل شود در غیر این صورت مسئولیت سقوط سوسنگرد با هر كسی است كه از این تصمیم عدول كرده است.
سیدعلی خامنه‌ای

شهید مصطفی چمران در پای‌ نامه مقام معظم رهبری ادامه داد:


*من رسماً اعلام جرم می‌كنم

به‌نام نماینده‌ امام و نماینده شورای عالی دفاع از این همه اهمال و اتلاف وقت و به هدر رفتن خون جوانان شكایت دارم؛ چند روز است كه فریاد می‌كشم تا بالاخره دیشب جوابی شنیده شد، امروز انتظار عمل داشتم، متأسفانه نشد، امروز صبح در حضور سركار [اشاره به سرهنگ قاسمی] و سرهنگ شهبازی ایرادات و نظرات خود را گفتم، و شما فكر كردید و جواب دادید كه فردا صبح زود انجام می‌شود و الان می‌بینم كه می‌خواهند به تأخیر بیندازند و این یعنی مرگ 500 جوان و سقوط سوسنگرد و حمیدیه و اهواز و من در این صورت همه شما را در مقابل خدا و خلق مسئول می‌دانم.
دكتر چمران
جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :