تبلیغات
دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه - روزی که صدام در اندیمشک قصابی کرد...

دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه

با یاد آن روزهائی که مرد از نامرد تشخیص داده می شد . گروه پژوهشی معارف انقلاب اسلامی شهرستان آران و بیدگل

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 8 آذر 89 21:50
صحنه‌های تكان دهنده بمباران اوج وقاحت دشمن را به تصویر می‌كشد جسدهای كنار خیابان، قطعات جدا گشته از بدن، گوشت های چسبیده به دیوار‌ها همه و همه آینه صیقل شده شهر را ترك دار كرده است، آوار‌های فرو ریخته كه در میان، آن نسترن‌های خون آلود گرفتار آمده اند، حاكی از پرپر شدن شقایق های بیشماری است كه شهر را با خون خویش رنگین ساخته اند، صدای آمبولانسها لحظه‌ای قطع نمی‌شود، دیگر نظاره آن لاله‌های پرپر كار آسانی نیست...!
سرویس دفاع مقدس ـ در سال 1365 ارتش بعث عراق که توان مقابله با حملات بی وقفه رزمندگان اسلام را نداشت و به انتقام شکست خویش در حمله افتخار آفرین والفجر هشت که به تصرف مناطقی از عراق از جمله بندر مهم فاو انجامید، به جنگ شهری شدت بیشتری داد و با بهره برداری از کمک های استکبار جهانی به بسیاری از نقاط كشور حمله هوایی کرد.

به گزارش «تابناک» یكی از بزرگترین حملات هوایی كه در طی این سال روی داد بمباران شهرستان اندیمشك در چهارم آذرماه بود که از حوادث ماندگار در هشت سال دفاع مقدس است.

به همین مناسبت غلامعباس اسلامی پور از رزمندگان دفاع مقدس در مطلبی اختصاصی برای «تابناک» به شرح این واقعه پرداخته است:

حضرت آیت الله خامنه‌ای که در آن زمان عهده دار ریاست جمهوری اسلامی بودند، طی سخنانی در اولین نماز جمعه پس از بمباران اندیمشك این چنین صحنه را ترسیم نمودند كه: «صدام در اندیمشك قصابی كرد».

 آنچه كه این حمله هوایی را از دیگر حملات متمایز می‌كرد عبارت بود از:

1. تعداد هواپیماهایی كه شهرستان را مورد تهاجم قرار دادند: یعنی52 فروند هواپیما.
2. مدت زمانی كه شهرستان مورد تهاجم قرار گرفت: شهربیش از یک ساعت و چهل وپنج دقیقه زیر هجوم حملات هوایی بود.
3. در این حمله هوایی تمام نقاط حساس شهرستان، همراه با نقاط مسكونی مورد تهاجم قرار گرفتند از جمله این مناطق میدان راه آهن، مناطق مسكونی، بازار روز كالا و تره بار،پادگان دوكوهه، پایگاه چهارم شكاری (بین اندیمشك و دزفول) و دبیرستان شریعتی بودند.

اگرچه این حملات هوایی شهداء و مجروحین زیادی در پی داشت اما آمار شهدا آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، چرا كه بسیاری از شهداء نیروهای نظامی حاضر در ایستگاه راه آهن بودند و با شهادتشان به شهرستان خود منتقل گردیدند.

روزنامه جمهوری اسلامی ایران در روز شنبه هشتم آذر از مراسم تشییع پیكر شهداء می‌نویسد و آمار شهدای این روز را 75 نفر بیان می‌كند.از جمله شهدای این حادثه دلخراش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیروز فرجی (1ساله) - مهدی سرپرست(2ساله) - معصومه سرپرست(4ساله) - مجتبی میردریكوند (4 ساله) - خان پری میركناری(6 ساله) - مجتبی سرپرست(6ساله ) -علی قاسم عبدلی (8 ساله) - رضا قلی دزفولی(13 ساله) - عابدین عبدولی(13 ساله) - فاطمه عیدی گماری (مادر دو كودك)- رضا صادقی زاده (15 ساله)

البته این آمار (75 نفر) شهدای مناطق مسكونی و شهر اندیمشك می‌باشد و برای تكمیل آن لازم است آمار سایر نقاط و یگانهای نظامی مستقر در منطقه و همچنین نیروهای نظامی كه در شهرستان حضور داشتند با توجه به اینكه بلوار راه آهن و خیابان طالقانی اندیمشك محل ایستگاههای صلواتی مناطق میانی جنگی بوده و همچنین ورود نیروهای تازه نفس رزمی كه به وسیله قطار همان روز وارد ایستگاه شده بودند و آمار شهدای پایگاه چهارم شكاری كه 24 شهید و 48 زخمی است در كنارش قرار گیرد.مراسم تشییع پیكر این شهداء‌ در روز جمعه 7 آذر صورت گرفت. در این مراسم علاوه بر مردم شهرستان اندیمشك نمایندگانی از سوی رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، هیات دولت و نمایندگان مردم اندیمشك و دزفول در مجلس شورای اسلامی، استاندار استان خوزستان و ائمه جمعه و جماعت شهرهای مختلف استان شركت داشتند.

پیكرهای شهدا، از مسجد بر روی دوش مردم حمل و پس از طی مسیر چند خیابان جهت خاكسپاری به بهشت زهرای اندیمشك منتقل شدند. حکایت آن مظلومیت و حادثه دلخراش را هرگز فراموش نمی‌کنم.

به تلافی حملات هوائی عراق در 4 آذر، ایران در ساعت 45 /3 یك فروند موشك زمین به زمین به سوی مركز اطلاعاتی رژیم عراق در بغداد شلیك كرد.

آن روز که خورشید پاورچین پاورچین خود را به وسط آبی آسمان می‌رساند و شعاع نورانی اش را عمودتر می گستراند. پاییز با گرمایی مطلوب جان انسان را نوازش می‌دهد. گاه گاهی از جلو دیدگانت انسانهای خاكی پوش به سمت ایستگاه راه آهن حركت می‌كنند. بستر زمانه آنان را در این نقطه از منظومه خاكی كشانده است. كودكان شادی كنان در حال رفت و آمد از مدرسه هستند ، نزدیكی‌های ظهر است كه ناگهان صدای ناموزون چند پدافند دیدگانت را به سمت آسمان معطوف می‌سازد. انبوهی از هواپیماهای دشمن بر فراز شهر جولان می‌دهند، لحظه به لحظه بر زوزة هواپیما‌ها افزوده می‌شود و ناگهان نخستین انفجار در قسمت تعمیرات راه آهن صورت می‌گیرد. چه صحنه دلخراشی است! صدای شیون و زاری مادران و كودكان خاطرت را بیشتر آزرده می‌دهد. به خانه پناه می‌برم.

اضطراب عجیبی در میان چشمهای یكایك اعضای خانواده موج می‌زند. لحظه‌ای صدای وحشت انگیز راكت ها قطع نمی‌شود، اینجا هم جای ماندن نیست، اصلاً دنیا جای ماندن نیست باید رفت...!

ستون های شهر توان ایستادن ندارند، همچون گهواره در مسیر هواپیماها به رعشه درآمده و بر خود می‌لرزند گویی لحظه‌ای دیگر بر قلبت فرو می‌ریزند، دیگر به هیچ چیز نمی‌توانی فكر كنی. این تنها نسیم سرخ بود كه عطر شهادت را در آسمان جاری ساخته بود، اما كو سعادت... ؟!

ساعت یازده و چهل و پنج دقیقه است كه آتش و سرب بر سر اندیمشك قهرمان باریدن می‌گیرد. در خیابان شریعتی و میدان راه آهن آتش خشم و كینه دشمن شعله ور می‌شود و فصلی دیگر از پایمردی بزرگمردان این دیار رقم می‌خورد.پس از یك ساعت و نیم از هجوم خفاش ها به كبوتران سپید، سر و صداها رفته رفته كم می‌شود و درست پس از یك ساعت و سی دقیقه، آخرین برق هواپیماها تن فرسوده شهر را زیر آتش مرگبار خویش قرار می‌دهد. آتش حادثه رو به سردی می‌گراید، كركس ها شهر را ترك گفته و آرامش مزبوری را بر جای می‌گذارند. اوضاع شهر واقعاً دلخراش است، شهر زیبا اكنون قیافه پیكرهای مجروحی را به خود گرفته، صدای گریه مردم دل هر انسانی را به درد می‌آورد، صحنه‌های تكان دهنده بمباران اوج وقاحت دشمن را به تصویر می‌كشد جسدهای كنار خیابان، قطعات جدا گشته از بدن، گوشت های چسبیده به دیوار‌ها همه و همه آینه صیقل شده شهر را ترك دار كرده است، آوار‌های فرو ریخته كه در میان، آن نسترن‌های خون آلود گرفتار آمده اند، حاكی از پرپر شدن شقایق های بیشماری است كه شهر را با خون خویش رنگین ساخته اند، صدای آمبولانسها لحظه‌ای قطع نمی‌شود، دیگر نظاره آن لاله‌های پرپر كار آسانی نیست...!

در انتهای این فاجعه بیش از هفتاد ستاره از خاك اندیمشك تا افلاك پر كشیدند در میان شهدای این بمباران بی سابقه پیكر معطر سردار والای گردان حمزه سیدالشهدای لشكرهفتم ولیعصر(عج) شهید «عزت الله حسین زاده» توجه عده بیشماری را به خود جلب نموده بود او آرزو داشت از قافله شهدای گردان جا نماند و... سرانجام اجر سالها حضور شجاعانه در لشكر را از حضرت دوست ستاند و خلعت سرخ شهادت بر تن كرد.

و اینك تو ای برادر و خواهر مسلمان:

هر وقت به اندیمشك پا گذاشتی تنها بگو «سه شنبه سیاه» آنگاه مردم قهرمان پرور این شهرستان حدیث ایثار و مقاومت كم نظیر خویش را بازگو خواهند نمود.
جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :