تبلیغات
دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه - كربلای 5 به روایت كارشناس پنتاگون/1

دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه

با یاد آن روزهائی که مرد از نامرد تشخیص داده می شد . گروه پژوهشی معارف انقلاب اسلامی شهرستان آران و بیدگل

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 23 دی 89 20:30
آنتونی كردزمن:خصوصیات تاكتیكی نیروهای ایران در كربلای 5 از والفجر8 بسیار ضعیف‌تر بود

خبرگزاری فارس:خصوصیات تاكتیكی این نیرو ها در مقابل نیرو هایی كه به فاو حمله كردند، بسیار ضعیف تر بود.این نیرو ها پس از عبور از چند حلقه حفاظتی، بایستی علیه مواضعی می جنگیدند كه پوشش آتش آن ها بر روی منطقه ،بسیار عالی بود.


به گزارش سرویس حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس ، آنتونی كردزمن از سرشناس ترین تحلیل گران و كارشناسان نظامی آمریكا است. او 4 كتاب بسیار مهم درباره 4 جنگ بزرگ تاریخ معلصر تالیف كرده است و صدها عنوان مقاله درباره جنگ های مختلف در سراسر دنیا به رشته تحریر درآورده است. 
بدیهی است كه از یك حقوق بگیر پنتاگون نمی توان انتظار داشت در آثار خود بی طرفانه و صرفا با دیدگاه علمی ظاهر شود اما در هر صورت نوشته های او حاوی آمار و اطلاعات نه چنئان دقیق اما روشنگر در زمینه جنگ های مورد نظرش می باشد كه نتیجه دسترسی او به اسناد وزارت جنگ آمریكا است. نوشتار زیر تحلیل آنتونی كردزمن از عملیات در شرق بصره است. این نوشتار به فاصله 2 یا 3 سال از پایان جنگ تحمیلی به رشته تحریر در آمده است. به همین دلیل بدیهی است كه جنبه عدم تبلیغ به نفع ایران و جلوگیری از هژمونی نظان انقلابی ایران در آن به دقت رعایت شده است. آمار های ارائه شده توسط او عمدتا با تكیه بر اطلاعات ارائه شده توسط سازمان های اپوزوسیون جمهوری اسلامی در آن سال ها تهیه شده است و به همین دلیل دارای سطح بالایی از اغراق و بزرگ نمایی یا كوچك نمایی است اما نكات نزدیك به حقیقت بسیاری نیز در آن به چشم می خورد كه حائز اهمیت فراوانی است.

*عملیات كربلای 4 ایران :

با این كه ایران بین روز های پایانی سپتامبر و اواخر دسامبر ،حملات زمینی چندانی را انجام نداد، اما به نظر می رسید برای حمله ای گسترده ،آماده می شود. همچنین ادعا شد كه در اواسط اكتبر، كرد های حامی ایران و پاسداران، كركوك را بمباران كرده اند، ادعایی كه با توجه به وضعیت سیاسی ایران مدارك چندانی برای اثبات نداشت. باران های زمستانی هم در اواسط نوامبر ، بدون وقفه شروع به بارش كرد.
در واقع جر و بحث های بسیاری بر سر چگونگی ادامه جنگ در میان رهبران ایرانی وجود داشت، اما نمی توان به درستی مشخص كرد كه چه اتفاقی افتاد. بر اساس برخی از منابع ایرانی، میان عده ای از فرماندهان با تجربه ارتش و پاسداران و عده ی دیگری از پاسداران و ملا های بلند پایه مانند رفسنجانی ، بحث هایی در گرفته بود. گروه اول از طرف چهره هایی چون (امام) خمینی حمایت می شدند و معتقد بودند باید حملاتی كوچك و دقیق صورت گیرد. در حالی كه دسته دوم اعتقاد داشتند باید حملات گسترده ای صورت گیرد كه موفقیت آنها بستگی به شور انقلابی و ضعف عراق در مقابل این حملات دارد.
دیگر منابع اعلام كردند كه میان فرماندهان ارتش مانند صیاد شیرازی و فرماندهان پاسدار مانند محسن رضایی، اختلافاتی پیش آمده است. بر اساس گزارشات ،نیروهای ارتش خواستار محاصره برنامه ریزی شده بصره از طریق فاو و هویزه بودند. در حالی كه پاسداران خواهان حمله ی مستقیم از طریق شط بودند. با این حال ،گروه دیگری از منابع ذكر كرده اند كه روابط تسلیحاتی ایران با امریكا باعث شد كه رهبرانی چون رفسنجانی، علاقه شدیدی به عملیات های گسترده جدید نشان دهند.
به هر حال، به نظر می رسد، ایران ابتدا بر آن بود كه حملات خود را در آگوست آغاز كند. سپس به این نتیجه رسید كه حملات خود را در نوامبر تجدید كند. بعضی از نشانه های این پیشروی ها در نوامبر مشاهده شد. زمانی كه ایران ادعا كرد یك میلیون زن بسیجی را از ماه سپتامبر سال 1980 تا كنون آموزش داده است و 90 پادگان آموزشی برای زنان تاسیس كرده است. ایران همچنین ادعا كرد 1000 زن را برای استفاده ازموشك انداز آر پی جی و دیگر ماشین های جنگی، آموزش داده است. ایران ادعا كرد پنج تیپ از داوطلبان زن ، در 30 نوامبر ،رو به روی ساختمان مجلس در تهران رژه رفته اند.
رفسنجانی در 3 دسامبر جلسه ای را با فرماندهان نظامی برگزار كرد. وی در حضور 100000 پاسدار و بسیجی و 2000 روحانی سخنرانی كرد و مشخص بود كه ایران برای حمله آماده می شود. ایران اعلام كرد كه 100000 نیروی بسیجی به سمت جبهه خلیج [فارس] حركت كرده اند. این آماده سازی همچنان از الگوی سال گذشته پیروی می كرد یعنی زمانی كه نیرو های داوطلب پس از ریزش های ماه های اكتبر و نوامبر ،فراخوانده شدند و زمانی كه فراخوان اولیه برای به كار گیری آن ها ،در زمستان تأثیر چندانی بر اقتصاد ایران نگذاشت. در تئوری، با این زمان بندی در فراخوان نیرو های بسیج جدید، آنان در طی سه ماه آموزش های جنگی و تكنیك های رزمی را می آموزند و طی یك دوره ی سه تا شش ماهه وظایف خود را به انجام خواهند رساند. سپس به نیرو های بسیجی این اجازه داده می شد كه دوباره نام نویسی كرده و یا به خانه های خود برگردند.
بدون در نظر گرفتن مجادلات در میان رهبران ایران، ایران در فراخوان جدید خود منتظر آموزش نیرو ها نماند. ایران در شب 24دسامبر،عملیات جدیدی را با نام كربلای 4 آغاز كرد. زمان بندی این عملیات به گونه ای بود كه به نظر می رسید در صدد است كنفرانس سران اسلامی را كه قرار بود در اواخر دسامبر برگزار شود، با نگرانی مواجه سازد. حداقل بر اساس یكی از منابع می توان گفت، عملیات بدین منظور انجام شد. هرچند این حمله بخشی از عملیاتی گسترده تر برای محاصره بصره بود.
این حمله یكی از معدود عملیات هایی بود كه به وسیله ی پاسداران رهبری نمی شد و نیرو های ایران در جبهه ای 25 مایلی درعرض شط العرب عمل می كردند. دامنه عملیات از منطقه ی ابو الخصیب در نزدیكی جنوب بصره آغاز می شد و تا جزیره ی ام الرصاص در نزدیكی آبادان ادامه داشت. این عملیات متوجه نیرو های لشكر سوم عراق در شرق بصره و نیرو های لشكر هفتم در منطقه ی نزدیك به شبه جزیره ی فاو بود. این مناطق از مستحكم ترین مواضع دفاعی عراق بودند.
منابع در مورد مقیاس حمله آمار بسیار متفاوتی ارائه كرده اند، و ایران هم بعدها در مورد آن اغراق كرد. به نظر می رسد حمله با یورش 15000 نیرو كه از جزایر ام الرصاص، ام بابی، قطیه و سهیل محافظت می كردند، آغاز شد. این جزایر نوعی "پل " استراتژیك را بر روی شط بنا می كردند كه پهنای آن در این نقطه 480 متر بود. حمله با موج آغازین كماندوها و غواصان كه جزیره ی بی دفاع ام الرصاص[!!!] و دیگر جزایر نزدیك آن را اشغال كردند، آغاز شد و بسیار شبیه به شیوه ای كه در فوریه گذشته به كار گرفتند.
سپس ایران عملیاتی را در ساعات روز به انجام رساند و مواضع دفاعی جاده شط را در خاك عراق مورد حمله قرار داد. این حمله توسط سپاه موسوم به "محمد رسول الله صلی الله علیه و آله " رهبری شد. این نامی بود كه ایران به تلاش های خود برای بسیج كردن 100000 نفر داوطلب داده بود[ طرح اعزام یكصد هزار نفری «سپاه محمد(ص)»].
در حالی كه نیرو های با تجربه ای در این عملیات شركت داشتند، اما اساس عملیات حول نیرو های كم تجربه می گشت. بیش از 60000 نیروی پاسدار و بسیجی از شط عبور كرده و به جزیره ی ام الرصاص و خاك عراق رسیدند.
زمانی كه نیرو های تلاش كردند در جاده شط به سمت بصره حركت كنند، از طرف نیرو های ارتش حمایت اندكی را دریافت كردند. این حمایت شامل آتش توپخانه مستقر در عرض شط بود. بسیاری از نیرو های ارتش ایران در مواضع رو در روی بصره و یا جبهه مركزی مقابل بغداد مستقر شده بودند. خصوصیات تاكتیكی این نیرو ها در مقابل نیرو هایی كه به فاو حمله كردند، بسیار ضعیف تر بود. این نیرو ها بایستی مواضع مستحكم دفاعی در عقبه ی ام الرصاص را مورد حمله قرار می دادند و در ادامه باید از سیم های خاردار و میدان های مین عبور می كردند و علیه مواضعی می جنگیدند كه پوشش آتش آن ها بر روی منطقه ،بسیار عالی بود.
تركیب بندی نیرو های حمله نیز بسیار ضعیف بود. نیرو های ایرانی از تاكتیك های نفوذی مناسبی استفاده نكردند، البته در ابتدای حمله پوشش شبانه را مورد استفاده قرار دادند. فرماندهان ایرانی نیرو های خود را در حملات مستقیم علیه مواضع مستحكم دفاعی عراق به كار گرفتند. در واقع برنامه ریزی عملیات كربلای 4 بسیار ضعیف بود و در مقایسه با عملیات ضعیف بنی صدر در آغاز جنگ، عده ی بیشتری از نیرو های ایرانی را به كشتن داد. این عملیات به حملات پیاده نظام نیرو های بریتانیا، فرانسه و آلمان علیه مواضع دفاعی مستحكم ، در جنگ جهانی اول شبیه بود.
پس از گذشت یك روز و نیم از حمله، ایران متوجه اشتباه خود در حمله مستقیم به مواضع دفاع عراق شد. نیرو های ایرانی نه تنها در اثر آتش مستقیم كشته می شدند، بلكه بسیاری از آن ها مورد حمله ی بالگرد ها و جنگنده ها واقع شدند و بسیاری از نیرو های آبی- خاكی در طول نبرد غرق گردیدند. ایرانی ها تا كناره های شط عقب نشستند و با اینكه متخصصین در مورد مقیاس عملیات اختلاف دارند، اما بیشتر آنها تعداد كشته و زخمی ایران را بین 9000 تا 12000 نفر تخمین می زنند. عراقی ها ادعا كردند در مقابل هر عراقی، 100 ایرانی كشته شده است. در نتیجه 60000 تا 90000 ایرانی مجروح و 10000 نفر نیز كشته شده اند. در مقابل عراق متحمل 1000 تا 2000 كشته شد. همچنین ادعای ایران مبنی بر كشته و زخمی شدن 9500 تا 14000 نفر از عراقی ها كاملاً بی اساس است.

* "عملیات نهایی " ایران علیه بصره:

شكست ایران در كربلای 4 مانع تلاش های ایران برای اشغال عراق نشد. تنها چند هفته پس از كربلای 4 ایران دو عملیات جدید را آغاز كرد: اولین عملیات كربلای 5 نام داشت و به قصد تصرف بصره انجام شد. دومین عملیات كربلای 6 نام گرفت و علیه مناطق شمالی بغداد، مناطق میان قصر شیرین و سومار صورت گرفت. در میان این دو عملیات، كربلای 5 عملیات مهمتری بود. همچنین برنامه ریزی آن نیز بهتر صورت گرفته بود.
ایران از سال 1985 برای حمله ای گسترده به بصره طرح های زیادی را امتحان كرده است. در طول تابستان و پاییز سال 1986 ایران تمرینات زیادی را در سواحل خزر و بندر انزلی انجام داد تا بدین وسیله امكان عملیات در موانع آبی مقابل بصره را بسنجد. در این تمرینات نیرو های چند تیپ شركت داشتند. این یكی از آمادگی های جدی ای بود كه نیرو های ایرانی پس از شكست در بهار سال 1984، كسب می كردند.
در اوایل ژانویه، ایران 200000 نفر از نیرو های خود را در جبهه های جنوب مستقر كرد و همین تعداد را نیز عراق به جبهه آورد. اما تعداد نیرویی كه در عمل وارد عملیات شدند بیش از 120000 تا 140000 نفر نبودند كه بیشتر آن ها را نیرو های پاسدار و بسیج تشكیل می دادند. 60000 نفر از این نیرو ها در حمله ی آغازین از مرز شلمچه كه 20 كیلومتر با بصره فاصله داشت، به سرعت پیش روی كردند. 60000 نفر دیگر آماده بودند كه به سرعت جایگزین شوند و 80000 نفر دیگر نیز در عقبه آماده ی انجام وظیفه بودند. 70 درصد این نیرو ها بسیجی و پاسدار و 30 درصد بقیه ،نیروی ارتشی بودند.

*ترجمه و تنظیم: خبرگزاری فارس-محمدعلی صمدی

ویژه نامه « شب های قدر كربلای 5 » در خبرگزاری فارس(11)-1
جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :