تبلیغات
دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه - كربلای 5 به روایت كارشناس پنتاگون/3

دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه

با یاد آن روزهائی که مرد از نامرد تشخیص داده می شد . گروه پژوهشی معارف انقلاب اسلامی شهرستان آران و بیدگل

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 28 دی 89 19:20
پیشروی در كربلای 5 متر به متر بود

خبرگزاری فارس: ایران قبلا 60 كیلومتر مربع را تصرف كرده بود، اما در این حملات نتوانست میزان قابل توجهی به آن اضافه كند و به جای پیشروی در مقیاس كیلومتر، متر به متر جلو می رفت.


به گزارش سرویس حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس ، آنتونی كردزمن از سرشناس ترین تحلیل گران و كارشناسان نظامی آمریكا است. نوشتار زیر تحلیل آنتونی كردزمن از عملیات در شرق بصره است. این نوشتار دارای سطح بالایی از اغراق و بزرگ نمایی یا كوچك نمایی است اما نكات نزدیك به حقیقت بسیاری نیز در آن به چشم می خورد كه حائز اهمیت فراوانی است. بخش سوم از این مقاله را می خوانید:

عراق پس از 13 ژانویه قادر بود به طور كامل از نیروی هوایی خود بهره بگیرد. عراق ادعا كرد تنها در روز های 14 و 15 ژانویه 500 حمله ی هوایی را صورت داده است. عراق همچنین ادعا كرد در تاریخ 15 ژانویه یك اف 14 ایرانی را در خلال یك نبرد هوایی مورد هدف قرار داده است .و همچنین اعلام كرد كه 218 خودرو و 21 قایق را نیز منهدم كرده است .
در پاسخ، ایران 50000 نیروی پیاده به جبهه گسیل كرد.این تقویت موجب شد تا ایران پیروزی های محدودی بدست آورد.همچنین ایران در تاریخ 17 ژانویه حملات محدودی را از طریق نیروی دریایی انجام داد كه اهداف آن را را ساحل شرقی شط تشكیل می داد.در 18 ژانویه ایران جزایر بوارین، دوعیجی،ام طلال و فیاض را تصرف كرد كه این جزایر در شط قرار داشتند.حملات اصلی ایران ازشمال وجنوب نتوانستند طبق نقشه قبلی باموفقیت به یكدیگر متصل شوند .
علی رغم تقویتی كه ایران در نیروهایش انجام داده بود ،تلفات سنگینی در این حملات رو به جلو از خود به جای گذاشت .در تاریخ 16 ژانویه رسانه ها ی آمریكای به طور تخمینی اعلام كردند كه در نبرد ایران و عراق 40000 نیروی ایرانی و 10000 نیروی عراقی كشته شده اند.دلیل بوجود آمدن چنین تلفات سنگینی كاملا واضح بود. و این درصد تلفات برای ایران یك امر استثنایی بود و ایران از این مسئله بسیار رنج می برد و در عین حال، بسیاری از كشته شدگان در میدان نبرد جا مانده بودند .به طوری كه عراقی ها در نزدیك بصره هزار جسد ایرانی را دفن كردند.بهترین كاری كه ایران توانسته بود در روز های 16 تا 19 ژانویه انجام دهد این بود كه مواضع محدودی را در نزدیكی بصره تصرف و شهر بصره را با پرتاب تعداد بیشتری موشك مورد فشار و در حلقه محاصره قرار دهد .
موج جدیدی از حملات پاسداران نیز در 19 و 26 ژانویه صورت گرفت .در این حمله ایران توانست نیروها رابه مقدار 14تا 15 كیلومتر به شرق بصره نزدیك تر كند و طی این حملات نیز ایران به میزان سه كیلومتر به درون نقاط اصلی دفاعی عراق در ابو قضیب نفوذ كرد.ایران قبلا 60 كیلومتر مربع را تصرف كرده بود، اما در این حملات نتوانست میزان قابل توجهی به آن اضافه كند و به جای پیشروی در مقیاس كیلومتر، متر به متر جلو می رفت.عراق نیز از تلفاتی كه در اثر حملات ایران به آن وارد می شد، آسیب می دید و در یك آسیب جدی، چندین تانك و هواپیمای خود را از دست داد .حتی عراق تائید كرد كه در در گیری های فوریه و ژانویه 50 جنگنده یعنی 10 درصد از كل نیرو هوایی اش را از دست داده است. عراق همچنان با مشكل عدم استفاده مناسب از تكنولوژی دفاعی روبرو بود. توپخانه ها ، خمپاره ها و موشك های عراق به دلیل این كه در بسیاری از موارد در نیزارها و آب فرود می آمدند، قدرت انفجار خود را از دست داده و با موانع بسیاری برخورد می كردند.بنابر این نیروهای ایرانی قادر بودند در شب به راحتی پناه بگیرند و با كندن چاله در زمین از گزند حملات عراق محفوظ بمانند. فشار ایران بر بصره چنان سنگین بود كه عراق را مجبور كرد تا تعداد بیشتری از نیروهای ذخیره گارد ریاست جمهوری را به خدمت بگیرد و لشكر هفتم خود را در عمق خطوط دفاعی بصره مستقر كرد.میزان دقیق نیروهای عراقی كه وارد عمل شدند، به طور دقیق در دسترس نیست ،اما می دانیم كه لشگر هفتم عراق به نیروهای لشگر سوم كه در حال دفاع از جنوب و شرق بصره بودند، اضافه شد.طبق برخی گزارشات جنگ تاثیراتی نیز در سطوح بالای فرماندهی عراق به جای گذاشته بود .به نظر می رسید كه صدام حسین همیشه خود را به نوعی از جنگ وبه عهده گرفتن مسئولیت عملیات ها كنار می كشید و این مطلب كاملا در عملیات های قبلی واضح بود.در این شرایط ژنرال عادل جواد تانون، فرمانده ستاد كل عراق درست مانند ژنرال تالیا خلیل الدوری فرمانده سپاه سوم عراق از چشم همه افتاده بودند.و تعداد زیادی از افسران رده بالای سپاه سوم و هفتم عراق بركنار یا در برخی موارد، كشته شده بودند.
در كنار این مسئله بسیاری از نیروهی مجرب،افسران عالی رتبه و نیروهای آموزش دیده عراق نیز در این درگیری ها كشته شدند .عراق ظرف یك هفته، میلیون ها دلار مهمات را از دست داده بود و در اواخر ژانویه 500 تا 1500 دستگاه خودرو های زرهی خود را از دست داد.درگیری بر روی زمین بین روزهای 29 تا 31 ژانویه به شدت ادامه داشت. ایران در 29 ژانویه حملات جدیدی را آغاز كرد كه بوسیله آن توانستند حلقه سوم دفاعی عراق را بشكنند و به حوزه غربی رود جاسمین دست پیدا كنند. البته این هدف چندان مهمی به حساب نمی آمد.ایران در این حملات تعداد زیادی كشته و زخمی از خود به جای گذاشت و می توان گفت این حمله دفع شد.در حقیقت ایران آنقدر كشته و زخمی داده بود كه می توان گفت كه این عراق بود كه مجددا ابتكار عمل را بدست گرفت.عراق همچنین چندین پاتك را انجام داده و بیست كیلومتر مربع از منطقه دریاچه ماهی را آزاد كرد.در اوایل فوریه تعداد تلفات تخمینی 17000 كشته و 35000 تا 45000 مجروح برای ایران و 6000 كشته و 12000 تا 15000 مجروح برای عراق اعلام شد.مطلب بدتر این كه گویی تلفات ایران در این عملیات ها بسیار كم بوده است ، زیرا ایران 100000 نیرو را بسیج كرد كه طی این عملیات ها 20000 تا 30000 نفر از آن ها، كشته شدند.
ایران همچنین ادعا كرد كه 1750 اسیر جنگی گرفته است كه شامل 2 سر لشگر ،10 سر تیپ و 145 افسر دیگر نیز می شدند.
در هر حال ایران در این زمان از كمبود امكانات برای تقویت نیروهایش رنج می برد.در 11 فوریه 1987 و در هفتمین سالگرد انقلاب ایران ،رهبران ایران به این نتیجه رسیده بودند كه نفوذ ایران در بصره به تدریج در حال كمرنگ شدن و از بین رفتن است.رفسنجانی و سایرین می گفتند كه مستحكم ترین دفاع نظامی جهان را در هم شكسته اند و با تخریب درصد بالایی از ارتش عراق به پیروزی دست پیدا نمودند.البته بسیار بعید بود كه در این زمان جنگ پایان پذیرد .در 12 فوریه خمینی پس از 3 ماه سكوت اعلام كرد كه این جنگ برای ما مقدس است و تا پیروزی نهایی ادامه پیدا خواهد كرد.او همچنین همزمان با نوروز ایرانیان در 21 مارس اعلام كرد كه پیروزی نهایی بدست خواهد آمد. ایران همچنین اعلام كرد كه لشگر ولی عصر (مهدی)متشكل از 100000 نیروی داوطلب نیز تشكیل شده است. هنوز حداقل 30000 نیروی ایرانی در حوالی دریاچه ماهی موضع گرفته بودند . هرروز به داوطلبان اعزامی به جبهه ها افزوده می شد.در گیری های سنگینی در اواسط ماه فوریه در جریان بود و نیروهای پیاده عراقی عملكرد خوبی را از خود بنمایش نگذاشته بودند.به برخی از نیروهای عراقی كه در خط دوم دفاعی بودند ،مهمات و اقلام پشتیبانی نرسید و نیروهای عراقی در كل تلفات سنگینی به جای گذاشتند كه همه این ها ، تنها برای دفاع از مقدار بسیار كمی از قلمرو عراق بود.
ایران تنها توانسته بود در جنگ بر روی زمین به میزان بسیار كمی پیشروی كند .در حالی كه ایران مواضعی را به عرض 10 كیلومتر تحت تصرف خود درآورده بود ،هنوز نتوانسته بود از فضای باریك بین شط العرب و دریاچه ماهی عبور كندو بسیاری از نیروهای پیاده ایرانی تنها در محوطه ای به طول 5 كیلومتر و عرض 1 كیلومتر متمركز شده بودند.در سومین هفته ماه فوریه پیروزی بزرگ ایران تصرف 100 كیلومتر مربع از خاك عراق بود كه آن نیز در مراحل مختلف جنگ از بین رفت.
ایران این دفاع عراق را پاسخ داد.ایران به سرعت یك گروه از ارتش را از جبهه سومار به سمت عراق حركت داد و برای تهیه ماشین های زرهی و توپخانه سنگین مقداری عملیات ایذایی انجام داد تا یك حمله همه جانبه به بصره را تدارك ببیند.
جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :