تبلیغات
دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه - كربلای 5 به روایت كارشناس پنتاگون/آخرین بخش

دفاع مقدس ، شرافت و شجاعت مظلومانه

با یاد آن روزهائی که مرد از نامرد تشخیص داده می شد . گروه پژوهشی معارف انقلاب اسلامی شهرستان آران و بیدگل

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 29 دی 89 19:00
جنگنده های عراق در نبرد بصره 200 بار به 35 شهر ایران حمله كردند

خبرگزاری فارس: نبرد در بصره مجددا عراق را بر آن داشت تا جنگ در شهرها را مجددا از سر بگیرد.در طول ماه ژانویه ،عراق بالای 200 پرواز دور برد بر فراز ایران انجام داد و در مجموع بوسیله حملات موشكی زمین به زمین، به 35 شهر ایران حمله كردكه این شهر ها شامل قم،نهاوند،رامهرمز ،اصفهان و دز فول و... می شدند.


به گزارش سرویس حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس ، آنتونی كردزمن از سرشناس ترین تحلیل گران و كارشناسان نظامی آمریكا است. نوشتار زیر تحلیل آنتونی كردزمن از عملیات در شرق بصره است. این نوشتار دارای سطح بالایی از اغراق و بزرگ نمایی یا كوچك نمایی است اما نكات نزدیك به حقیقت بسیاری نیز در آن به چشم می خورد كه حائز اهمیت فراوانی است. آخرین بخش از این مقاله را می خوانید:

ایران دو حمله دندانه دار را در در 22-23 فوریه انجام داد ،اما تنها تعداد كمی از نیرو ها ی پیاده در این عملیات ها شركت داشتند.این حملات علیه مواضع عراق در شرق بصره و در طول جاده شلمچه به بصره انجام شد .این عملیات جدید عملیات «یازهرا»[!!] نامیده می شد.این عملیات دستاوردهای محدودی در پی داشت و موجب شد تا تیپ های 98،705 و 437 عراق تلفاتی در حدود 2000 نفر را متحمل شوند.
مجدادا حملات ایرانیان نتوانست آسیب چندانی به دفاع عراق وارد كند و این موجب شد كه ایران نیز متحمل تلفات سنگینی شود.بدلایلی نا معلوم، این شكست ها مو جب شد كه ایران به عملیات كربلای 5 خاتمه دهد.در 27 فوریه ایران اعلام كرد كه فاز جدیدی از نبرد آغاز شده است.ایران همچنین اعلام كرد كه حملات ایران 56500 كشته برای عراق به همراه داشته و عراق نیز اعلام كرد كه 230000 تا 250000 تن از نیروهای ایران را كشته است.
با این كه ادعای هر كدام از طرفین با اغراق فراوانی همراه بود ، اما طبق هر استانداردی كه در نظر بگیریم ، نبرد در این مرحله بسیار خونین بود.
پایان رسمی عملیات كربلای 5 از سوی ایران به معنی پایان یافتن جنگ نبود .تنها 3 روز پس از این كه ایران پایان عملیات كربلای 5 را اعلام كرد ،نیروهای ایرانی مجددا حملات خود به سمت بصره را آغاز كردند.وقتی این حملات شكست خورد،عراق پاتك های محدودی را علیه ایران در منطقه دریاچه ماهی انجام داد.این پاتك در 1 مارس اتفاق افتاد و فرمانده نیروی هوایی عراق حامد شعبان و فرمانده لشكر سوم عراق ،ضیاء الدین جمال اعلام كردند كه تعداد زیادی از نیروهای ایرانی را از بین برده اند.در حقیقت عراق در جریان این تك تنها به اهداف محدودی دست پیدا كرده بود و همچنین 500 تا 1500 كشته به جای گذاشته بود و حداقل 50 تانك و ماشین زرهی از دست داده بود .دفاع عراق در بصره مانند فاو بود، اما با این تفاوت كه نسبت به ایران تلفات سنگین تری را متحمل شد.
در نهایت نبرد در بصره منجر به محاصره ای شد كه طی آن ایران حملات خود بوسیله پیاده نظام را متوقف كرد ،اما به موقعیت مناسبی جهت حمله و بمباران شهر بصره دست یافت. مهمترین تاثیر نبرد بصره این بود به نظر میرسید ایران به این نتیجه رسیده بود كه نمی تواند با حملات روبه جلو علی رغم آمادگی نیروهای خود، عراق را شكست دهد .چند ماه بعد ،فرمانده سپاه ایران محسن رضایی پیشنهاد حمله به بصره را از منظر دیگری مطرح كرد و گفت: " مرحله قطعی جنگ را باید در بصره قرار دهیم و جنگ به مرحله ای وارد شده كه آینده عراق را رقم خواهد زدو درگیری های پیشروی ایران، شامل در گیری های محدود و بزرگ در داخل عراق است .ما نقشه هایی داریم كه طی آن ها می توانیم نیروهایی را در داخل عراق سازماندهی آموزش و مسلح كنیم واین یك جبهه جدید است. "
در این سخنان به عملیات های محدود در داخل خاك عراق و تاكیدش بر استفاده از نیروهای كرد ،اشاره شده بود.علی رغم اینكه این نظرات پس از شكست های ایران در بهار 1984در دست یابی به اهداف اولیه مطرح شده بود.

**بصره و جنگ شهر ها:

نبرد در بصره مجددا عراق را بر آن داشت تا جنگ در شهرها را مجددا از سر بگیرد.در طول ماه ژانویه ،عراق بالای 200 پرواز دور برد بر فراز ایران انجام داد و در مجموع بوسیله حملات موشكی زمین به زمین، به 35 شهر ایران حمله كردكه این شهر ها شامل قم،نهاوند،رامهرمز ،اصفهان و دز فول و... می شدند.در پایان ماه ژانویه ،ایران اعلام كرد كه در خلال حملات به شهر ها و طی یك هفته، 3000 نفر كشته شده اند.
همچنین عراق 75 حمله علیه مراكز اقتصادی ایران بین 1 ژانویه تا 14 فوریه انجام داد.
ایران اعلام كرد كه آمار تلفاتش در طول ماه ژانویه بیش از 1800 كشته و 6200 زخمی بوده است و تنها در یك روز 202 كشته و 644 زخمی از حملات هوایی عراق به ایران به جا مانده است. بعدها ایران اعلام كرد كه در كل حملات عراق به ایران از تاریخ 1 ژانویه تا 18 فوریه 4000 تن كشته و 12000 مجروح شدند.
ایران به سختی می توانست در نبرد هوایی با عراق برابری كند و هواپیماهای ایرانی در 9 فوریه ،یك به یك در بصره سر نگون می شدند.ایران حملات بیشتری را بوسیله موشك های اسكاد به سمت بغداد و بصره آغاز كرد كه 6 موشك در 11روز اول در بغداد فرود آمد.این حملات به 9 موشك در 5 فوریه افزایش یافت و ح انبوهی از آتش توپخانه علیه اهداف شهری بین طرفین رد و بدل شد.عراق همچنان به حمله كردن به خلیج[فارس]ادامه داد و ایران نیز در عوض كشتی های كشور های هم پیمان با عراق را مورد هدف قرار می داد.این حملات به خصوص علیه كشتی های كویتی انجام می گرفت و و در طی 4 ماه یعنی از اوایل دسامبر تا آخر ماه مارس، 15 كشتی كویتی مورد هدف قرار گرفت.حملات آزادانه ایران در خلیج با حملاتش به 20 كشتی نمایانگر شده بود.این حملات مهمترین عاملی بود كه باعث شد كویت كشتی های خود را پرچمدار كند و از این مرحله، جنگ وارد فاز جدیدی شد.
اطلاعات در خصوص الگوی كلی بمباران های دو طرف تا حدی غیر قابل استناد است. طبق یكی از منابع موجود، عراق بین 1 تا 15 ژانویه 5 بار به سمت كشتی های ایران حمله برد و ایران 9 مرتبه. عراق 30 هدف شهری را مورد اصابت قرار داد و ایران 3 هدف.در 15 تا 30 ژانویه عراق 2 حمله را به سمت كشتی ها انجام داد و ایران حمله ای انجام نداد.عراق 18 هدف شهری و اقتصادی و ایران 15 هدف كه 3 تای آن بوسیله اسكاد بود،هدف قرار داد.در 1 تا 15 فوریه 4 حمله به كشتی ها از سوی عراق انجام شد ولی ایران حمله ای نداشت .عراق 27 هدف شهری و اقتصادی و ایران 5 هدف را مورد اصابت قرار داد كه هر پنج تای آن بوسیله موشك های اسكاد بود.در 16 تا 28 فوریه عراق 5 حمله به كشتی ها داشت و ایران حمله ای نداشت ،عراق 9 هدف شهری و اقتصادی ودر مقابل، ایران حمله ای نداشت.و در طول كل ماه مارس عراق 8 حمله به كشتی ها و 4 حمله به اهداف شهری و اقتصادی داشت وایران یك حمله به كشتی ها و حمله ای به اهداف شهری نداشت. دلیل اصلی این تغییرات در الگوی حملات بر ضد مواضع شهری، آتش بسی بود كه در 18 فوریه اعلام شد .عراق این آتش بس را در 18 فوریه اعلام كرد و ادعا كرد كه این آتش بس به درخواست رئیس سازمان مجاهدین خلق ،مسعود رجوی، انجام شده است. در عمل به نظر می رسید كه این كار برای این بود كه ایران در قبال توقف حملات هوایی عراق، فشارهای خود بر بصره را كاهش دهد.
جنگ شهر ها برای عراق تنها مزایای بسیار كمی در پی داشت و البته این پیروزی های محدود با صرف هزینه هایی بالا بدست آمده بود.
در 22 فوریه ایران اعلام كرد كه 57 هواپیمای عراقی را سرنگون ساخته اما عراق تنها 15 عدد را تائید كرد.در پایان ماه ژانویه ایران ادعا كرد كه 68 جنگنده عراقی را منهدم كرده است، اما مقامات عراقی گفتند این رقم كمتر از 38 عدد بوده است .به نظر می رسید كه عراق در روز های 14 و 15 فوریه 3 هواپیمای دیگر را نیز در حمله به شهر های اصفهان ،گچساران و ایذه از دست داده است. حداقل یكی از آن ها به وسیله موشك زمین به هوا مورد هدف قرار گرفته بود.اولین دلیلی كه می توان برای از دست رفتن جنگنده های عراقی در حمله به شهرها برشمرد، برد كم دفاع هوایی و تركیبی از مشكلات تعمیرو نگهداری و خطای خلبان بود .ایران به ندرت هم دفاع هوایی و هم پروازهای هجومی را با هم انجام می داد و در روزتنها 4 تا 11 پرواز را انجام می داد.
ایران تنها تعداد محدودی از موشك های متوسط زمین به هوا را در اختیار داشت وشاهدان عینی می گفتند كه جنگنده های عراقی می توانستند بدون اینكه موشك های هاوك آنها را رد یابی كنند، بر فراز شهر ها پرواز كنند.با این حال در مواردی این موشك ها درست عمل می كردند.عراق اعلام كرد كه در 9 ژانویه یك میگ 25 ،در 14 ژانویه 2 بمب افكن توپولوف و در تاریخ 28 ژانویه یك میگ 23 كه در ارتفاع 13000 پایی پرواز می كرده ،در نزدیكی بصره بوسیله موشك های هاوك مورد اصابت قرار گرفته اند.
این اظهارات عراقی ها به بیان این مطلب كمك می كند كه واحد های موشكی هاوك در مواردی در نزدیكی جزیره خارك و بصره با پوشش سیستم ناو بری امریكا و اسرائیل، دوباره فعال شده بودند و هواپیماها عراقی را منهدم ساخته بودند.

*ترجمه و تنظیم: خبرگزاری فارس-محمدعلی صمدی

ویژه نامه « شب های قدر كربلای 5 » در خبرگزاری فارس(11)-4
جستجو در وبلاگ
درباره من
موضوعات
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :